یک دنباله دار عظیم ۲۳ تیر ماه از نزدیک زمین عبور می کند

کیوسک خبر: ستاره دنباله دار کی-۲ که اولین بار سال ۲۰۱۷ رصد شد، روز ۲۳ تیر ماه امسال از فاصله حدود ۲۷۰ میلیون کیلومتری زمین عبور می‌کند و برای علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی قابل مشاهده است.

به گزارش پایگاه خبری «فضا» (space.com) ، یکی از دورترین ستاره های دنباهل دار که تا کنون رویت شده است روز چهاردهم ژوییه (پنجشنبه ۲۳ تیر ماه) به نزدیک‌ترین موقعیت نسبت به زمین می‌رسد. علاقه مندان می‌توانند این رویداد را آنلاین تماشا کنند. دنباله دار “کی-۲” ( K۲ ) اولین بار توسط تلسکوپ فضایی هابل در سال ۲۰۱۷ در کرانه‌های بیرون منظومه خورشیدی رصد شد و سرانجام در مسیر قابل رویت از زمین قرار گرفته است.

در آن زمان ، «کی-۲» دورترین دنباله داری بود که تا کنون رصد شده است؛ هر چند سال گذشته یک دنباله دار بزرگ و راه دور با نام ( Comet Bernardinelli-Bernstein) روی دست کی-۲ بلند شد. ستاره دنباله دار کی-۲ روز  ۲۳ تیر ماه به نزدیک‌ترین فاصله نسبت به سیاره زمین می‌رسد که البته در این زمان حدود ۲۷۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. با این حال مردم می‌توانند از طریق پخش زنده وب‌سایت پروژه تلکسوپ مجازی عبور این شهاب‌سنگ را بطور زنده تماشا کنند.

دنباله دار کی-۲ در پنج سال گذشته بطور مداوم به سمت زمین در حرکت بوده است. دنباله دارها که عمدتا از گازهای منجمد شده، سنگ و غبار تشکیل می‌شوند با نزدیک شدن به خورشید فعال می‌شوند. گرمای خورشید موجب گرم شدن سریع آن شده و باعث می‌شود یخ‌های جامد آن بطور مستقیم به گاز تبدیل شوند و ابری در اطراف دنباله دار با نام «کما» (coma) یا گیسو تشکیل دهند.

جالب اینکه کی‌-۲ زمانی که در سال ۲۰۱۷ در بین مدارهای زحل و اورانوس رصد شد، در فاصله حدود ۲.۴ میلیارد کیلومتر از خورشید فعال شده بود. برای مقایسه می‌توان گفت این فاصله ۱۶ بار دورتر از فاصله زمین از خورشید است.

رصدها و مشاهدات اولیه نشان داد که این دنباله دار یک هسته بزرگ و یک کمای عظیم دارد و برآورد شده که هسته آن بین ۳۰ تا ۱۶۰ کیلومتر قطر دارد. از این رو حرکت نزدیک این ستاره دنباره دار نسبت به زمین فرصت خوبی است تا ستاره‌شناسان حرفه‌ای اندازه هسته آن را مورد سنجش و اندازه گیری قرار دهند.

اما مشاهده گران عادی نیز می‌توانند از زیبایی این جرم آسمانی لذت ببرند. تماشاگران از طریق پخش اینترنتی می‌توانند انتظار دیدن یک توده نورانی مبهم را داشته باشند که نمایانگر بخش کمای دنباله دار است که هسته آن را احاطه کرده است.