مجلس پیشگام حمایت از شرکت‌های خلاق می‌شود

کیوسک خبر: مناسب هفته کارآفرینی مراسمی حول محور دستاوردهای شرکت‌های خلاق و شتابدهنده‌ها و مراکز فعال در این حوزه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به مناسب هفته کارآفرینی مراسمی حول محور دستاوردهای شرکت‌های خلاق و شتابدهنده‌ها و مراکز فعال در این حوزه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

در این نشست که تحت عنوان چالش‌های حکمرانی کارآفرینی و نوآوری در ایران برگزار شد، پرویز کرمی رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، اقبال شاکری عضو هیئت رئیسه فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی، حسین سلاح ورزی رئیس سازمان کارآفرینی ایران و جمعی از اساتید دانشگاهی و فعالین خلاق، حضور یافتند.

تاسیس صندوق‌های مالی ویژه شرکت‌های خلاق

در ابتدای این رویداد که به مناسبت گرامیداشت اختتامیه هفته کارآفرینی برگزار شد، جمعی از فعالان حوزه صنایع خلاق، کارآفرینان و مدیران نهادهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به بیان دستاوردها و چالش‌های خود در حوزه صنایع نرم و خلاق پرداختند.

اختصاص بودجه ۱۰ میلیارد ریالی از سوی صندوق پژوهش و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی به شرکت‌ها و هسته‌های خلاق مستقر در پارک، از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

پرویز کرمی رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، در آغاز این رویداد گفت: ستاد فرهنگ‌سازی در همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش دارد تا تعدادی از صندوق‌های پژوهش و فناوری تخصصی ویژه صنایع خلاق را تاسیس کند. دیگر صندوق‌های موجود نیز می‌توانند با استفاده از این فرصت، حوزه کار خود را تغییر دهند و فعالیت تخصصی در حوزه شرکت‌های خلاق را به عنوان زمینه کاری خود انتخاب کنند

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در ادامه افزود: صنایع نرم و خلاق، بخش مغفول مانده اقتصاد در کشور ما است. بسترسازی قانونی در مجلس شورای اسلامی می‌تواند به تغییر این وضعیت کمک کند، البته قانونگذاری باید با دید بلند مدت انجام گیرد، بر این اساس ضروری است که نمایندگان محترم، مفاهیم مرتبط با شرکت‌های خلاق وفناوری های نرم و صنایع فرهنگی را به صراحت در قوانین حمایتی مانند قانون جهش تولید درحمایت از شرکت‌های خلاق و وقوانین مشابه بگنجانند.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های عمده صنایع نرم وخلاق در کشورمان، گفت: ایران این ظرفیت را دارد که با تکیه بر ذخیره سرشار استعدادهای جوان، وهنرمندان کشور در عرصه های مختلف هنری جایگاه مطلوب جهانی خود را در حوزه صنایع فرهنگی خلاق دنیارا تصاحب کند.

فعالیت تیمی به جای حرکت فردی وهنرمندمحور در صنایع خلاق

کرمی با اشره به فعالیت‌های هنری درحال انجام در کشور گفت : با توجه به سوابق وتجربه اجرایی بنده در وزارت ارشاد اسلامی، یکی از دغدغه‌های همیشگی‌ام، تلفیق هر چه بیشتر هنر وهنرمند وکارتیمی میان اساتید ونواموزان با شرکت های خلاق به ویژه در کارتولید در اشل بالا در صنایع فرهنگی وخلاق است. آنچه که در صنایع نرم و خلاق مهم است، این موضوع است که فعالیت‌های فردی و انفرادی فعالان خلاق، در قالب شرکت‌های پویا بزرگ و موفق خلاق، پیگیری شود.

وی با اشاره به ضرورت توسعه توانمند سازی شرکت های خلاق در کنار توسعه منابع مالی پشتیبان شرکت‌های خلاق گفت: در حال حاضر صندوق‌های پژوهش و فناوری، منابع لازم برای حمایت را در اختیار دارند، اما به دلیل محدودیت‌های قانونی، نمی‌توانند به شرکت‌های خلاق به شکل موثر تسهیلات بدهند. از اعضای فراکسیون دانش‌بنیان مجلس، به ویژه آقای اقبال شاکری، درخواست داریم تا بسترهای قانونی مساعد برای تغییر وضعیت شرکت‌های خلاق را فراهم کنند.

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، افزود: قانون ۹ ساله حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، توانست آثار ارزشمندی بر جای بگذارد. بی شک قانون حمایت از شرکت‌های خلاق نیز باید با رویکرد نگاه به اینده تدوین شود تا شاهد همین رویه مثبت در حوزه صنایع خلاق نیز باشیم.

تعامل برای تغییر جایگاه شرکت‌های خلاق

در ادامه این نشست، اقبال شاکری عضو هیئت رئیسه فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی، افزود: واقعیت این است که بعد از تعاملات انجام گرفته با ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق، بنده، فراکسیون دانش‌بنیان و قاطبه نمایندگان مجلس، این آمادگی کامل را دارند تا هر حمایتی که شرکت‌های خلاق نیاز دارند را در قالب قوانین موثر به تصویب برسانند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه امیر کبیر در ادامه افزود: در حال حاضر در مجلس قوانینی مانند قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و قانون همه جانبه‌ای مانند قانون حمایت از جهش تولید در حال بررسی هستند. می‌توان مباحث مرتبط با شرکت‌های خلاق را در سریع‌ترین زمان ممکن در قالب این قوانین به تصویب رساند.

نماینده مردم ری، تهران و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: با توجه به در پیش بودن ارائه بودجه به مجلس و همچنین انتخابات ریاست‌جمهوری، بهتر است که هر چه زودتر با استفاده از فضای شور و همدلی مجلس، برای تصویب قوانین مرتبط با شرکت‌های خلاق اقدام کرد. در واقع در حال حاضر در بهترین بازه زمانی قرار داریم تا این قوانین را به تصویب برسانیم.

شاکری در ادامه گفت: سیر تطور و دگرگونی مشاغل نرم و خلاق به گونه‌ای است که شاید در سال‌های پیش رو، جوانان ما مشاغلی داشته باشند که ما در حال حاضر هیچ درکی از این مشاغل به عنوان شغل نداشته باشیم. باید دید که کشورهای توسعه یافته چگونه توانسته‌اند ظرفیت‌های خود در زمینه صنایع خلاق را بالفعل کنند و با استفاده از این آموزه‌ها، نسبت به تصویب قوانین لازم در کشور اقدام کنیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی با توجه به فعالیت‌های انجام گرفته در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بشهتی گفت: در زمانی که در دانشگاه امیر کبیر تدریس کرده‌ام، خود شاهد بودم که چگونه جوانان فعال در حوزه صنایع خلاق، بدون پشتوانه، به شکل کم‌نظیری ارزش آفرینی می‌کنند و این انگیزه‌ای است برای شخص بنده، که هر چه در توان دارم برای حمایت از این صنعت ارزشمند کشور، به کار ببرم.

شاکری افزود: باید اذعان کرد که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری گام‌های بسیار بلندی برداشته است. در بررسی‌های آماری که در مجلس از صنایع و رشته‌های مختلف انجام دادیم، بسیاری از حوزه‌ها و صنایع ، نتوانسته بودند که اهداف پیش‌بینی شده را در نمودارها محقق سازند. اما معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تنها بخشی بود که موفق شده است تا بیش از پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده را محقق سازد.

حسین سلاح ورزی رئیس سازمان کارآفرینی ایران، دیگر سخنران این نشست بود که از طریق مجازی در آن حضور یافت: وی با اشاره به اهمیت موضوع حکمرانی گفت که علی رغم وجود استعدادهای شاخص در صنایع خلاق، میزان ارزش افزوده ایجاد شده در این بخش با ظرفیت‌های کشور فاصله دارد. با وجود پیش‌بینی‌های انجام گرفته در سند ۱۴۰۴ هنوز نتونسته‌ایم که در منطقه به جایگاه شایسته‌ای دست یابیم و همه این مسائل به خاطر چالش‌های است که در زمینه حمرانی کارآفرینی و نوآوری در ایران داریم.