• خانه
  • علم و دانش
  • دستیابی به «رفاه و آینده برتر» علت اصلی مهاجرت است/ایران جزو ۲۹ کشور اول «تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت» نیست

دستیابی به «رفاه و آینده برتر» علت اصلی مهاجرت است/ایران جزو ۲۹ کشور اول «تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت» نیست

کیوسک خبر: بر اساس آمار سال ۲۰۱۸ میلادی «سازمان بین‌المللی مهاجرت» بیش از ۲۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم در سراسر دنیا مهاجر هستند، به این معنی که خارج از کشور محل تولد خود زندگی می‌کنند.

نکته حائز توجه این که نیمی از کل مهاجران دنیا از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته مهاجرت کرده‌اند و مابقی مهاجرت‌های انجام شده بین کشورهای توسعه یافته صورت گرفته است.

آن‌طوری که پرویز کرمی مشاور علمی و فناوری رئیس جمهوری می‌گوید، در کتاب «جابه‌جایی بین‌المللی دانشجویان و تحصیلکردگان» آمده است؛ ۳۵ درصد کل مهاجران دنیا را مهاجران با مهارت و یا تخصص بالا و دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی تشکیل می‌دهند که حاکی از سهم بالای این دسته از مهاجران است.

ایران جزو ۲۰ کشور اول «تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت» نیست

سخنگوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: با روند جهانی میل به مهاجرت‌های بین‌المللی، تمایل به مهاجرت در میان ایرانیان نیز سیر صعودی یافته است. در پژوهشی که «موسسه گالوپ» در سال ۲۰۱۵ در مورد «میل به مهاجرت و آماده شدن برای مهاجرت» انجام شده است، ایران در رتبه بندی میان ۲۰ کشور با بالاترین میل به مهاجرت در میان اتباع آن‌ها در رتبه نهم قرار دارد.

کرمی با بیان این که تعداد افراد کمی از تعداد کل افرادی که تمایل به مهاجرت داشته‌اند افزود: بر اساس این گزارش یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از ایرانیان ابراز علاقه و تمایل به مهاجرت داشته‌اند، در حالی از این تعداد صرفا ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند که برای مهاجرت برنامه مشخصی داشته و یا در حال آماده شدن برای مهاجرت هستند.

در کتاب «جابه‌جایی بین‌المللی دانشجویان و تحصیلکردگان» نوشته شده: کشور ایران با در نظر گرفتن شاخص تعداد افراد دارای برنامه مهاجرت نسبت به کل جمعیت کشور در میان ۲۰ کشور برتر این شاخص قرار ندارد.

دستیابی به رفاه، امنیت و آینده برتر بیشترین علت مهاجرت جوانان ایرانی

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: در مطالعه پیمایشی که در سال ۱۳۹۵- ۱۳۹۶ در میان بیش از ۴۱۰ هزار نفر از دانشجویان و تحصیل کردگان ایرانی خارج از کشور توسط «پِژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و صنعت دانشگاه شریف» و «موسسه مطالعات جمعیتی» انجام شده است، اهمیت عوامل مختلف آموزشی – پِژوهشی، کاری – اشتغال، سیاسی – اجتماعی، فرهنگی – رفاهی، موثر بر خروج از کشور و بازگشت آن‌ها به داخل کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

کرمی با تاکید بر این که عوامل موثر بسیاری در موضوع مهاجرت وجود دارد توضیح داد: بر اساس مطالعات صورت گرفته که در کتاب مذکور به آن اشاره شده است، از میان عوامل آموزشی پژوهشی: کیفیت دوره‌های آموزشی پژوهشی، از میان عوامل شخصی – خانوادگی: میل به داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کاری خارج از کشور، از میان عوامل فرهنگی – اجتماعی: نظم و قانون‌مداری و همزیستی اجتماعی و از میان عوامل اجتماعی – سیاسی: امنیت و آرامش اجتماعی مهم‌ترین عوامل موثر بر مهاجرت دانشجویان و تحصیل کردگان ایرانی بوده است.

کرمی همچنین افزود: در پژوهش دیگری که توسط «مرکز مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان انجام شده است در پاسخ به این سوال «علت مهاجرت برخی از جوانان را چه می‌دانید؟»، پاسخ دهندگان دستیابی به رفاه، امنیت و آینده برتر را بیشترین علت مهاجرت جوانان دانسته‌اند. پس از آن به ترتیب ۲۲.۴ درصد آزادی، ۱۴.۱ درصد اشتغال، ۱۱ درصد تحصیل و ۷.۲ درصد فرهنگ برتر را علت علاقه‌مندی برخی از جوانان به مهاجرت دانسته‌اند.