• خانه
  • علم و دانش
  • هم‌افزایی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و استانداری تهران برای توسعه زیست‌بوم نوآوری پردیس| ستاری: مناطق محروم شهری با فرهنگ نوآوری اجتماعی احیا می‌شود

هم‌افزایی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و استانداری تهران برای توسعه زیست‌بوم نوآوری پردیس| ستاری: مناطق محروم شهری با فرهنگ نوآوری اجتماعی احیا می‌شود

کیوسک‌ خبر: نشست مشترک سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محسن منصوری استاندار تهران در بازدید از پارک فناوری پردیس برگزار شد تا مشکلات و چالش های پیش روی فازهای توسعه پارک فناوری پردیس بررسی و رفع شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این نشست گفت: یکی از پایه های اصلی کارآفرینی محرومیت‌زدایی به کمک نوآوری‌های اجتماعی است.

نوآوری اجتماعی  توسعه می‌آفریند

ستاری با اشاره به اینکه مناطق محروم داخل شهر با فرهنگ نوآوری اجتماعی زنده و احیا می شوند، بیان کرد: اگر فضاها و پهنه های قدیمی و کهنه شهر را به کارخانه نوآوری تبدیل کنیم، زیست بوم کارآفرینی در کشور توسعه می یابد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در خانه‌های خلاق و نوآوری جوانان کارآفرین، خلاق و نوآور مستقر می شوند تا برای تبدیل ایده های خود به محصول و تجاری سازی آنها از حمایت برخوردار شوند و سپس به شکل یک شرکت مستقل و کسب و کار فناورانه به فعالیت خود ادامه می دهند.

ستاری افزود: ایجاد کارخانه های نوآوری در مناطق محروم به توسعه فرهنگ کارافرینی در کشور منتج می شود. این کارخانه ها در جنوب شهر پاسخ مناسبی می دهد و نتایج آن قابل قبول است.

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه کارخانه‌ها نوآوری و خانه‌های خلاق به تغییر فرهنگ محلات قدیمی کمک می کنند، گفت: این زیست بوم ها به محلات قدیمی روح تازه ای می دهند و امنیت این مناطق را بیشتر می کنند.

ستاری همچنین گفت: توسعه زیست بوم پژوهش با سرمایه بخش خصوصی مهم ترین هدف ما از ایجاد کارخانجات نوآوری، مراکز رشد و غیره است. اینکه راهی مطمئن پیدا کنیم برای ورود بخش خصوصی به توسعه پژوهش و فناوری.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مدل توسعه پارک فناوری پردیس را مدل یک شهر فناوری دانست و گفت: باید این پارک را به گونه ای توسعه دهیم که در کنار شرکت ها و فناوران داخلی، صنعتگران و مجموعه های فناور خارجی نیز در آن مستقر شوند.

ستاری همچنین بیان کرد: توسعه پارک فناوری پردیس نیازمند همکاری و مساعدت نهادهای دولتی مرتبط است. معاونت علمی و فناوری رباست جمهوری برای توسعه هر هکتار از این مجموعه دوندگی خای زیادی کرده است.

حل معضلات شهری را به دانش‌بنیان و خلاق‌ها بسپاریم

در این مراسم محسن منصوری استاندار شهر تهران نیز با بیان اینکه برای چندمین بار است که به پارک فناوری پردیس می‌آیم، گفت: هر بار که به در این فضا حضور پیدا می‌کنم، تغییرات، ملموس و محسوس است. ایجاد پارک یک کار فاخر بین المللی است که در منطقه رقیب ندارد و با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محقق شده است.

وی افزود: مشکلات پیش روی توسعه پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را با اولویت و خارج ار نوبت پیگیری می کنیم. چون این مجموعه یک نهاد منحصر به فرد است.

به گفته منصوری، دانش بنیان ها بهترین گزینه برای رفع مشکلاتی چون آلودگی هوا و ترافیک شهرهای بزرگ هستند. علم و تخصص موجود در این پارک می تواند راهگشای کشور باشد. مقام معظم رهبری هم بر این کار و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای رفع چالش های کشور تاکید دارند.

وی همچنین بیان کرد: نباید سرآمدان علمی کشور و سرمایه گذارنی که تمایل به توسعه علمی کشور دارند درگیر پیچ و خم های دست و پاگیر قانونی شوند. باید زمینه را برای فعالیت و جذب آنها را فراهم کنیم.

زیست‌بومی برای توسعه نوآوری‌های اجتماعی

پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریزیست بومی برای حمایت از تیم‌های فناور است که ایده ای برای تجاری سازی دارند و در این مجموعه پس از گذر از مراحل مختلف به یک شرکت مستقل تبدیل می شوند و محصول خود را به بازار عرضه می کنند. از ابتدای شکل گیری پارک تا کنون ۷۰۰ شرکت در آن مستقر شده اند. در حال حاضر ۳۵۰ شرکت در پردیس حضور دارند و ۳۵۰ شرکت نیز خارج شده اند.

فعالیت این زیست بوم کمک کرده است تا ۲۳۵ میلیون یورو ارز در داخل کشور بماند و شرکت های مستقر در آن از ابتدای تاسیس تاکنون با صادرات ۵۰ محصول به ۲۲ کشور حدود ۳۰۰ میلیوم یورو صادرات ثبت کرده اند.

سال گذشته فروش شرکت های پارک فناوری پردیس ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به سال ۹۸ حدود ۳۸ درصد رشد نشان‌می دهد.

در ادامه این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به همراه استاندار تهران، فرماندار و شهردار شهر پردیس از مراحل پیشرفت و توسعه فاز ۳ پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستاوردها و محصولات فناورانه چند شرکت مستقر در این پارک بازدید کردند.