کشف بیش از ۹۵۰تن مواد مخدر در سال۹۸/ افزایش ۵۰ درصدی قیمت مواد مخدر

کیوسک خبر: دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشف بیش از ۹۵۰تن مواد مخدر در سال ۹۸،گفت:۸۶درصد کشفیات در ۶ استان شرقی کشور بوده است.

اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به مناسبت هفته مبارزه با موادمخدر در نشست خبری از کشف بیش از ۹۵۰ تن مواد مخدر در سال ۹۸ خبر داد و گفت:قیمت مواد مخدر در فروردین ۹۹ در مقایسه با فروردین ۹۸ میانگین ۵۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۸ تعداد شهدای ما ۵۶درصد و تعداد جانبازان ۶۰ درصد کاهش داشته است؛ ضمن اینکه کشف خودرو و سلاح، تلفات اشرار افزایش داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مصادره اموال در حوزه مبارزه با مواد مخدر ۵۰ درصد افزایش یافته است، گفت: شناسایی اموال قاچاقچیان صد درصد افزایش داشته است.

مومنی با بیان اینکه میزان کشفیات مواد مخدر در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، بیست درصد رشد داشته است، افزود: حدود ۷۴ درصد کشفیات ناشی از کار اطلاعاتی بوده است؛ ضمن اینکه حدود ۸۶ درصد کشفیات مربوط به ۶ استان شرقی کشور بوده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ایران بالاترین رتبه کشفیات را در دنیا داراست، گفت: بالاترین میزان کشفیات را در تاریخ ایران داشته آیم.

وی افزود: از زمان آغاز شیوع کرونا در اسفند جلساتی برگزار شد و اختیارات لازم به وزارت بهداشت و بهزیستی برای ارائه ماسک و مواد ضدعفونی کننده به معتادان داده شد.

مومنی بیان کرد: در تهران از حدود ۵ هزار معتادی که جمع آوری و تست کرونا گرفته شد،حدود ۴۰ نفر تست کرونای مثبت داشتند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای طرح یاری گران با همکاری آموزش و پرورش، افزود: درسال ۹۸، بیست هزار مدرسه برای این طرح اختصاص پیدا کرد که در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در ۱۲ هزار مدرسه طرح اجرا شد و نکات پیشگیرانه و آموزش های لازم به دانش آموزان ارائه شد.

وی با اشاره به حوزه درمان معتادان،اظهار کرد: حدود ۹هزار مرکز درمانی فعال است و بیش از ۱.۵ میلیون نفر تحت پوشش قرار دارند.

مومنی با اشاره به ساماندهی معتادان متجاهر در تهران و مناطق متخلف کشور،ابراز داشت:این طرح در اواخر سال۹۷ در تهران شروع شد و در محلات هرندی و شوش معتادان جمع آوری شدند و بعد از چند دهه زندگی در آنجا جاری شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه با شیوع کرونا تصمیم بر عدم جمع آوری معتادان به دلائل شیوع شد،گفت:ما هم از وزارت بهداشت حمایت می کنیم.

وی در پاسخ به میزان شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان و دانشجویان گفت: نرخ شیوع در دانش آموزان ۲.۱درصد است و بر اساس آخرین پژوهشها این میزان تثبیت شده وتلاش ما ابتدا درجهت توقف و بعد کاهش آن است.

مومنی با بیان اینکه میانگین سن اعتیاد در کشور-۲۴ سال و چند ماه است، متذکر شد:بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم و در تهران نیز حدود ۱۵هزار معتاد متجاهر وجود دارد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: برای درمان معتادان متجاهر که بیماری غیر از اعتیاد دارند چند بیمارستان توسط وزارت بهداشت اختصاص پیدا کرده است، افزود: اعتبارات برای بیمه معتادان متجاهر و بی بضاعت درنظر گرفته شده است.

وی گفت:موضوع اثر مواد مخدر و اعتیاد در جلوگیری از ابتلا به کرونا کاملا بی اساس بوده و اتفاقا معتادان به دلیل کاهش سیستم ایمنی بدن آسیب پذیر تر هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ابراز داشت:تریاک، حشیش و خانواده کانابیس و شیشه و هروئین بیشترین مواد مصرفی در کشور بوده اند که با تلاش های صورت گرفته شیشه به رتبه ۴ آمد.

مومنی با بیان اینکه تولید شیشه در افغانستان در سالهای ۹۷ و ۹۸ افزایش داشته است، افزود: اصلی تربت دلیل جلوه معتادان متجاهر قانون است، چراکه گفته است معتادان متجاهر یک تا سه ماه نگهداری شوند در حالی که این هدر دادن منابع است.در جهان اجماع است که حداقل نگهداری این افراد ۲ سال است و بسیاری کشورهای موفق در بار اول ۲ سال و در صورت تکرار ۳ سال نگهداری می کنند و ۸۰درصد درمان شده اند.

وی با درخواست از مجلس برای رسیدگی به قانون مبارزه با مواد مخدر،خاطرنشان کرد: وقت آن رسیده که یک قانون جامع نگر در حوزه‌های مختلف تصویب شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه علت ۵۵ درصد طلاقها مواد مخدر است، متذکر شد: ۷۰درصد زندانیان مستقیم و غیر مستقیم با مواد مخدر در ارتباط هستند و بسیاری از قتل های خشن مرتبط با مواد مخدر است.

مومنی با اشاره به اینکه در سال ۹۸کشفیات شیشه در کشور ۴برابر افزایش داشته است،بیان کرد: مقصر اصلی این موضوع کشورهای خارجه به ویژه آمریکاست.

وی با بیان اینکه توزیع مواد مخدر در فضای مجازی بر اساس آمار سازمان ملل افزایش داشته است، گفت: هلند،انگلیس و آلمان بیشترین میزان با ۵۰ درصد خرید در این خصوص راداشته اند اما میزان افزایشی که در دنیا بوده در ایران نیست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مواد مخدر جدید همان مواد مخدر سنتی است که در بسته بندی جدید و با توصیه های مبنی بر اثر دارویی داشتن توزیع می شود و تعداد روان گردانها نیز بیش از چند صد نوع است.