نقش کافیین در رفع شوره سر

یک متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه دو نوع شوره سر وجود دارد، گفت: کافیین در رفع شوره موثر است.

به گزارش کیوسک خبر، دکتر ریحانه مهرگان، متخصص پوست و مو در این باره گفت: دو نوع شوره سر وجود دارد. دسته اول شوره های چرب هستند که معمولا ابعادی بزرگتر دارند و زرد رنگ به نظر می‌رسند و به پوست سر و موها می چسبند. این نوع از شوره ها بر روی سر افرادی مشاهده می‌شود که پوست سرشان چرب است.

وی افزود: غده های چربی بر روی پوست سر تولید چربی می کنند که این امر پوست سر را در مقابل از دست دادن رطوبت و عوامل محیطی محافظت می کند. از سویی پوست سر چرب، چربی بیش از حد تولید می کند که این امر باعث رشد سریع میکروارگانیزها و میکروب هایی می شود که به صورت معمول بر روی پوست وجود دارند . شوره های چرب می توانند یک نشانه از آماس چربی پوست باشند. اگر از خارش شدید قرمزی پوست و ورم پوست سر رنج می برید حتما به دکتر مراجعه کنید.

این متخصص پوست و مو در مورد نوع دیگر شوره‌های سر که در افرادی با پوست سر حساس مشاهده می‌شود، گفت: نوع دیگر این عارضه شوره سر خشک است که ابعاد کوچکتری دارد و از روی سر به پایین می ریزد. این نوع شوره‌ها بر روی پوست سر خشک به وجود می‌آیند و همراه با خارش هستند. این نوع از شوره را باید با شامپوهای معتدل مخصوص درمان کرد.

محققان راه های متعددی برای مبارزه با شوره های چرب کشف کرده اند. به عنوان مثال ماده های فعال پیروکتان اولامین و پیریتون زینک در مقابل ترشح چربی بسیار موثر هستند. همچنین اسید سالیسیلیک دارای خاصیت ضد تورم و همچنین کم کردن پرک های پوست مرده است. و در آخر اسید فوماریک بر روی شوره های سر سخت اثر تخریبی دارد .

به گفته‌ی متخصصین پوست و مو، انتخاب شامپو ضد شوره بسیار مهم است. محققان آزمایشگاه آلمانی دکتر ولف  دریافته اند که شامپوها نقش بسزایی در کنترل و درمان بیماری‌های پوست سر ایفا می‌کنند. به این ترتیب همواره توصیه می‌شود شامپویی را انتخاب کنید که نیازهای اساسی پوست سر را فراهم کند. درمیان انواع شامپوها، شامپو کافیین دبل افکت  برای اولین بار، دو فاز از مواد موثره فعال با خواص ضد شوره و ضد ریزش ارثی مو را در فرمولاسیون خود جای داده است. فرمول منحصر به فردی که از طریق عوامل ضد شوره قوی ذکر شده ، شوره ها را از بین برده و روند بازسازی پوست سر را تسریع میکند  و همچنین  راه را برای تاثیرکمپلکس کافیین جهت کنترل و مقابله  با ریزش موی ارثی ، هموار می سازد.

خوشبختانه انواع شامپوهای ضد شوره سر در حال حاضر در داروخانه ها در دسترس است و تنها نکته مهم در استفاده از این محصولات درمانی، شناخت نوع عارضه و انتخاب شامپوی درمانی متناسب با آن است.