تولید واکسن گیاهی به کمک روش کشاورزی مولکولی

کیوسک خبر: دو دانشمند در تلاش هستند، از کشاورزی مولکولی برای ایجاد واکسن‌های گیاهی استفاده کنند تا علاوه بر واکسن‌های ارزان‌تر، واکسن مناسب هر بیمار را ارائه دهند.

به گزارش دیلی‌میل، دو دانشمند آمریکایی و کانادایی از کشاورزی مولکولی برای ایجاد واکسن‌های گیاهی استفاده می‌کنند تا واکسن‌های ارزان‌تر و مناسب هر بیمار را ارائه دهند.

هیوگز فاستر بوندو(Hugues Fausther-Bovendo) از آمریکا و گری کوبینجر(Gary Kobinger) از کانادا در مطالعه اخیرشان به استفاده از روش زراعت مولکولی (molecular farming) برای ساخت واکسن اشاره کرده‌اند.

در این روش دی.ان.ای که پروتئین ایجاد می‌کند در داخل سلول گیاهی قرار داده می‌شود. سپس سلول گیاه نیز برای تولید واکسن به یک عصاره تبدیل می‌شود؛ این روش بسیار ارزان‌تر از روش‌های فعلی است، زیرا دانشمندان برلی تولید این نوع واکسن فقط به آب، نور و خاک نیاز دارند تا به نتیجه دلخواه برسند.

به گفته دانشمندان این پروژه، واکسن‌های گیاهی می‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند که به پاسخ ایمنی بهتر کمک می‌کند و در صورت لزوم می‌توان واکسن را نسبت به تغییر شرایط تنظیم کرد.

این دو محقق در مقاله‌ای که اخیرا در مجله ساینس(Science) منتشر شده، گفتند: انتظار می‌رود این واکسن‌های گیاهی علیه ویروس آنفلوآنزا و کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ اولین پروتئین‌های درمانی باشند که در گیاهان برای استفاده انسان تولید می‌شوند.